Židovské komunitné múzeum

Židovské komunitné múzeum sa venuje histórii a kultúre židovskej komunity v Bratislave a regióne. Stála expozícia Židia v Bratislave a ich dedičstvo je inštalovaná na prvom poschodí synagógy, ktorá dodnes slúži ako miesto židovských bohoslužieb. Výstava Architekt Artur Szalatnai-Slatinský a Slovensko je náš výstavný projekt počas roku 2024.

V Bratislave pôsobí tiež štátne Múzeum židovskej kultúry, ktoré je špecializovaným múzeom Slovenského národného múzea.

Židovské komunitné múzeum

Bratislavská synagóga

Synagóga na Heydukovej ulici je jedinou synagógou v Bratislave. Postavená bola v kubistickom slohu v rokoch 1923 – 1926 a je dielom bratislavského židovského architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Synagógu vlastní a využíva bratislavská židovská komunita a je významnou pamiatkovo chránenou stavbou slovenskej medzivojnovej architektúry. Počas prehliadky múzea si návštevníci môžu prezrieť aj jej obnovený interiér.

Bratislavská synagóga

Architekt Artur Szalatnai-Slatinský a Slovensko

Výstava predstavuje život a dielo významného bratislavského architekta Artura Szalatnaia-Slatinského (1891 – 1961). Szalatnai bol členom našej komunity a jedným z jeho najvýznamnejších diel je bratislavská synagóga. Bola postavená v rokoch 1923 – 1924 s prvkami tradicionalistickej architektúry, kubistického štýlu a moderných technológií pri rešpektovaní židovských religióznych požiadaviek. Môžeme povedať, že budova synagógy je naším hlavným výstavným exponátom. Architekt navrhoval obytné domy, vily, obchodné priestory, sanatória. Venoval sa záhradnej architektúre, interiérovému dizajnu, reštauroval pamiatky a navrhoval pamätníky a náhrobky. Bol urbanistom a autorom monografií a článkov v architektonických časopisoch. Súčasná výstava prezentuje jeho stavby v slovenských mestách. Je pokračovaním minuloročnej výstavy so zameraním na architektove diela v Bratislave. Prezentujeme unikátne dobové fotografie a originály z jeho pozostalosti. Výstava je súčasťou osláv storočnice synagógy.

Výstava začína 4. júla 2024.

Architekt Artur Szalatnai-Slatinský a Slovensko
EN

Lokalita

Heydukova 11-13, Bratislava
48°8'49.00"N, 17°6'43.50"E

Otváracie hodiny
piatok 10:00-16:00
nedeľa 10:00-16:00

Výstavná sezóna
28. jún - 29. september 2024


Kontakt

Židovské komunitné múzeum
Kozia 18, 814 47 Bratislava
(02) 5441 6949
synagogue.sk@gmail.com