Židovské komunitné múzeum

Židovské komunitné múzeum sa venuje histórii a kultúre židovskej komunity v Bratislave a regióne. Stála expozícia Židia v Bratislave a ich dedičstvo je inštalovaná na prvom poschodí synagógy, ktorá dodnes slúži ako miesto židovských bohoslužieb. Výstava Znovuobjavené dedičstvo je náš výstavný projekt počas roku 2016. Múzeum je otvorené počas letnej turistickej sezóny.

V Bratislave pôsobí tiež štátne Múzeum židovskej kultúry, ktoré je špecializovaným múzeom Slovenského národného múzea.

Židovské komunitné múzeum

Bratislavská synagóga

Synagóga na Heydukovej ulici je jedinou synagógou v Bratislave. Postavená bola v kubistickom slohu v rokoch 1923 – 1926 a je dielom bratislavského židovského architekta Artura Szalatnaia-Slatinského. Synagógu vlastní a využíva bratislavská židovská komunita a je významnou pamiatkovo chránenou stavbou slovenskej medzivojnovej architektúry. Počas prehliadky múzea si návštevníci môžu prezrieť aj jej obnovený interiér.

Bratislavská synagóga

Eugen Bárkány: Medzi Prešovom a Bratislavou

Výstava je naším holdom pamiatke priekopníka ochrany židovského kultúrneho dedičstva na Slovensku. Eugen Bárkány (1885 – 1967) bol inžinier a stavebný podnikateľ, ale tiež vášnivý zberateľ a riaditeľ prvého slovenského židovského múzea v Prešove, ktoré pôsobilo v rokoch 1928 – 1942. V päťdesiatych rokoch bola celá zbierka múzea na desaťročia uložená v Štátnom židovskom múzeu v Prahe. Zbierku predmetov z prvej svetovej vojny poslali do Budapešti. Bárkány sa usadil v Bratislave a plánoval otvorenie nového židovského múzea v bývalej neologickej synagóge na Rybnom námestí. Náš výstavný projekt symbolicky spája pod jednou strechou tri zbierky, ktoré dnes opatruje Židovská náboženská obec Prešov, Maďarské národné múzeum v Budapešti a naše múzeum. Výstava je podujatím Európskeho roku kultúrneho dedičstva a sprevádza ju vydanie rozsiahleho slovensko-anglického výstavného katalógu.

Eugen Bárkány: Medzi Prešovom a Bratislavou
EN

Lokalita

Heydukova 11-13, Bratislava
48°8'49.00"N, 17°6'43.50"E

piatok 10:00 - 16:00
nedeľa 10:00 - 16:00

Múzeum je otvorené od 25. mája
do 7. októbra / okrem židovských sviatkov


Kontakt

Židovské komunitné múzeum
Kozia 18, 814 47 Bratislava
(02) 5441 6949
synagogue.sk@gmail.com